Markéty táta je Batman aneb Fake news kam se podíváš

Pojem „fake news“ slýcháme poslední dobou celkem často, ale co si pod tím vlastně představit? A co takhle DRBY? Ty známe všichni.  Nejvýstižněji je můžeme popsat jako nepravdivé, zkreslené nebo úplně nepravdivé zprávy. Ty vypadají, že jsou založeny na faktech, ale opak je pravdou. Informací, které se k nám dostávají, je mnoho. Něco nám řeknou doma, něco napíšou na internetu a něco jiného se zase dozvíme z televize. Kde je pravda?

Stokrát opakovaná lež se stává pravdou

Na jednom velmi dobrém psychologickém školení jsme si povídali na téma lež a do dnes mám v hlavě větu: „Stokrát opakovaná lež se stává pravdou“. Dnes spíše můžeme uvést, že 100x sdílená a lajkovaná lež se stává pravdou. Není to sice objev světa, ale pokud se necháme unést davem a nebude hlídat sebe a své děti, tak bude přicházet mnoho polovičatých nebo úplně mylných informací, které nám zahltí hlavu a to důležité k nám ani nemusí přijít.

O tématu jsem diskutovala s kamarádkami a prosba jedné byla: „Řekni mi hned co s tím, ať nám Alice už konečně přestane vyprávět, že táta Markéty je Batman.“ Ten tatínek má totiž bratra Robina a zálibu v černých pláštících nezapře. Po nocích lítá v černém sporťáku, ale ne jako Batman, nýbrž jako taxikář. Celá třída, ale tvrdí opak a Markétka s Alicí si stojí za svým.

Pro děti je odlišit fake news od pravdivé informace ještě mnohem horší. Internet je jejich hlavním informačním kanálem. Na internetu se často sdílí sestříhaná nebo úplně smyšlená videa, jak je možné přeskočit mezi dvěma domy, jet autem rychlostí letadla nebo třeba, jak je zábavné sníst deset kilo čokolády, které zajím feferonkami. Baví je to, zajímají se o neobvyklé věci a pak je chtějí zkoušet.

Pojďme se spolu podívat na pár oblastí, které jak nám, tak dětem mohou pomoci orientovat se mezi výmysly a realitou.

 • Jako první – mluvte, mluvte, mluvte
  To, že si s dětmi budete povídat o tom, co je nového, jaké věci je zajímají, jaké youtubery sledují nebo co je zrovna hit na istagramu, tím spíše se vám svěří i se svými pochyby nebo případným problémem na síti a nenechají se zmanipulovat.
 • Poplašné zprávy neboli hoax– často vedou k uměle vyvolané panice, která má odlákat pozornost od podstatného dění. Pamatujte, že existují servery, které vám pomohou zprávu v případě potřeby ověřit. Zároveň je dobré ověřit si zdroje, ze kterých článek vychází. Aktuálně vzešla iniciativa NELEŽ, která se touto tématikou zabývá a snaží se zamezit šíření fake news na základě omezení reklam na pochybných serverech.
 • Titulky zpráv – Nečtěte jen lákavé titulky, které upoutají vaši pozornost, ne vždy odpovídají obsahu článku. Pozor tedy na sdílení bez čtení celého obsahu.
 • Emotivní příběh– často právě v rámci nepravdivých nebo zkreslených zpráv vystupuje do popředí emotivní vylíčení příběhu, který má ve čtenáři vzbudit sympatie a tím zvýšit důvěryhodnost. Ve zkratce, dejte si pozor na srdceryvné příběhy.
 • Photoshop– vaše děti jistě vědí, co to je a jak s ním zacházet. Musí si ovšem uvědomit, že to umí i ostatní a mohou díky tomu vymýšlet nejrůznější smyšlené příběhy. Fotky a videa také nemusí odpovídat situaci, kterou článek popisuje
 • Reálnost situace – zdraví rozum a intuice pomůžou vyhodnotit situaci, Neuvěřitelný příběh byl jen pohádka.

Pokud jste dočetli až sem, jste na nejlepší cestě začít vnímat fake news kolem sebe a zároveň pomoci svým dětem orientovat se v on-line světě s nadhledem. Za nedlouho vás čeká další článek ne téma Bezpečí na sociálních sítích, včetně návodu na zabezpečení svých profilů, nebo zda je ta skvělá nabídka co mi přišla do zprávy opravdová.

Ucelený souhrn informací včetně pracovních listů pro děti najdete v nadcházejícím eBooku Děti v sejfu.

Jsem máma kouzelné tříleté holčičky a mimo jiné expertka na oblast přípravy dětí na možné krizové situace, a tak pomáhám rodičům zbavit se strachu o jejich děti. Zároveň děti i dospěláky hravou formou učím, jak se mohou se strašáky dnešní doby vypořádat. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Objevte 5 jednoduchých rad, jak chránit děti v kyberprostoru. Není nic snadnějšího. :)

  Toužíte být klidným rodičem on-line dítěte? Právě pro vás je tu eBook zdarma Bezpečný on-line svět. Najdete v něm 5 jednoduchých rad, které vám pomohou zajistit vašim dětem bezpečnou přítomnost i budoucnost!

 • Potkáme se na Facebooku
 • Nejnovější články
 • Kategorie