Počítačové viry, které jsou mezi námi již 35 let

O historii toho bylo již hodně napsáno, ale v oblasti kybernetiky jde vše mílovými kroky spíše dopředu, než abychom se ohlíželi do minulosti. Přes to mě historie kybernetických útoků a počítačových virů zajímala, a tak jsem pro vás na toto téma připravila krátký článek. Třeba bude zajímavý i pro vás. 🙂 Zároveň pro vás připravuji článek, jak se před počítačovými viry chránit.

Když na mě před několika lety vyskakovalo neustále okno s textem a počítač byl zavirovaný, uměla jsem se jen leknout, zaklapnout ho a myslet si, že vše je ztraceno. Asi jako když při řízení zakřičíte, pustíte volant a zakryjete si oči. Asi si nyní říkáte, bože to někdo udělá??? Ano, ano, už jsem to zažila.

Vraťme se ovšem k historii počítačových virů. Věděli jste, že v roce 1986 byl vytvořen první virus s názvem „Brain“, který vytvořili dva bratři z Pakistánu? Napadal počítače IBM a kompatibilní zařízení tím, že svou kopií přepisoval zaváděcí sektor diskety, jednalo se ovšem o relativně neškodný vir, který neničil žádná data.

V roce 1988 přišel na řadu Morrisův červ, jeden z prvních rozpoznaných červů, který ovlivnil rodící se kybernetickou infrastrukturu na světě a rozšířil se po počítačích převážně v USA. Červ zpomalil počítače natolik, že nebyly dále použitelné.

Jako další přišel na řadu virus s vtipným názvem Kuku, který přepisuje a napadá soubory, vypíná klávesnici a na klávesnici vyskakují barevné nápisy s názvem KUKU. Jedná se „historický“ vir. Tento i jemu podobné, včetně obrázků, jak se projevovali, můžete najít na webové stránce Muzeum malwaru.

V roce 2004 byl použit první vir určený pro mobilní zařízení, se jménem Cabir. Jediným infikovaným kanálem bylo Bluetooth. Bylo velmi snadné se nakazit během dojíždění, v restauraci, na koncertě nebo na sportovní akci. Zajímavostí je, že jeden z největších přenosů tohoto viru byl zjištěn během Athletics Word Cupu v Helsinkách.

Rok 2012 přinesl objev firmy Kaspersky v podobě celosvětového kybernetického útoku „Červený říjen“, který probíhal nejméně od roku 2007. Hackeři shromažďovali informace prostřednictvím slabých míst v programech Microsoft Word a Excel, zejména informace od vládních velvyslanectví, výzkumných firem, vojenských zařízení, poskytovatelů energie, jaderné a jiné kritické infrastruktury.

Jako poslední zmíním vir WannaCry z roku 2017, který se na štěstí České republice až na pár výjimek vyhnul. WannaCry se v první fázi šířil jako infikovaná příloha spamového e-mailu. Pokud tuto přílohu uživatel otevřel a neměl aktuální verzi operačního systému, případně spolehlivou antivirovou ochranu, došlo k nákaze zařízení. Jednalo se o ransomware, což je typ malwaru, který má za úkol zašifrovat veškeré důležité soubory uživatele, čímž jsou znepřístupněny. Obnovení je podmíněno zaplacením výkupného skrz, obvykle přes platbu Bitcoiny.

Každopádně existuje několik způsobů, jak chránit svá zařízení před nejrůznějšími viry, nejčastěji pomocí antivirů a antimalwerů. Více informací na toto téma se dozvíte v připravovaném článku. Sledujte webové stránky nebo facebook a instragram a neunikne vám žádná novinka.

 

Zdroje: https://www.kaspersky.com, https://www.nato.int, https://archive.org/details/malwaremuseum, https://computerworld.cz

Jsem máma kouzelné tříleté holčičky a mimo jiné expertka na oblast přípravy dětí na možné krizové situace, a tak pomáhám rodičům zbavit se strachu o jejich děti. Zároveň děti i dospěláky hravou formou učím, jak se mohou se strašáky dnešní doby vypořádat. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Objevte 5 jednoduchých rad, jak chránit děti v kyberprostoru. Není nic snadnějšího. :)

    Toužíte být klidným rodičem on-line dítěte? Právě pro vás je tu eBook zdarma Bezpečný on-line svět. Najdete v něm 5 jednoduchých rad, které vám pomohou zajistit vašim dětem bezpečnou přítomnost i budoucnost!

  • Potkáme se na Facebooku
  • Nejnovější články
  • Kategorie