Proč mě děsí stav nouze?

Přiznávám se, že když ve večerním zpravodajství slyším stav nouze, přicházejí na mě mrákoty. Mám s tímto souslovím spojenou jednu vzpomínku..

Při studiu na policejní akademii jsme se v rámci výuky učili krizové stavy, které jsme museli umět z paměti, včetně toho kdo je navrhuje, schvaluje, jakého území se týkají, na jakou dobu jsou schvalovány a dle jakého zákona se řídí, protože pouze stav nebezpečí vychází z krizového zákona.

Stav nouze nebo nouzový stav?

Kámen úrazu je, že jeden z krizových stavů není stav nouze, ale nouzový stav. Ten první neexistuje. Nikdy nezapomenu, jak přednášející hřímal: „Jestli u státnic řeknete stav nouze, strhnu vám nehet!“ No nevím, jak by dopadli reportéři nebo politici a kolik nehtů by jim zůstalo.

Nouzový stav, ve kterém se naše země aktuálně nachází, je jeden ze čtyř krizových stavů, které řeší krizovou situaci definovanou dle zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení. Ta je chápana jako mimořádná událost, narušení kritické infrastruktury nebo jiné nebezpečí. Tyto krizové stavy lze aplikovat od roku 2000. Až do loňského roku ovšem nebyl nikdy vyhlášen krizový stav na celé území České republiky, týkal se vždy pouze určité oblasti a to nejčastěji v souvislosti s povodněmi.

Nouzový stav vyhlašuje vláda nebo v případě nebezpečí z prodlení předseda vlády. Pokud tento stav vyhlásí předseda vlády, jeho rozhodnutí vláda do 24 hodin schválí nebo zruší. Může být určen pro celý stát, jako je tomu nyní nebo jen na určité území, nejdéle na 30 dnů a prodloužení je možné pouze se souhlasem poslanecké sněmovny. Nouzový stav, stejně jako stav ohrožení státu je vyhlašován na základě zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky.

Aktuálně vláda odsouhlasila novelu výše uvedeného ústavního zákona o bezpečnosti a krizového zákona, která mimo jiné řeší možnost zavést stav nebezpečí nikoli pouze na území kraje, ale na celostátní úrovni.

Jak již bylo zmíněno na začátku článku, v České republice se můžeme setkat se čtyřmi krizovými stavy, jejich bližší specifikaci naleznete v níže uvedené tabulce. Tu jsme museli umět, i kdyby nás o půlnoci vzbudili, ale vy to zkoušet nemusíte, o půlnoci si raději nechte zdát příjemný sen, který se krizových stavů nebude vůbec týkat.

 

Na závěr malý osobní kvíz, zkuste si jeden den pustit večerní zpravodajství a napočítat kolikrát uslyšíte stav nouze. Vsadím se, že alespoň jedenkrát to bude.

Jsem máma kouzelné tříleté holčičky a mimo jiné expertka na oblast přípravy dětí na možné krizové situace, a tak pomáhám rodičům zbavit se strachu o jejich děti. Zároveň děti i dospěláky hravou formou učím, jak se mohou se strašáky dnešní doby vypořádat. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Objevte 5 jednoduchých rad, jak chránit děti v kyberprostoru. Není nic snadnějšího. :)

    Toužíte být klidným rodičem on-line dítěte? Právě pro vás je tu eBook zdarma Bezpečný on-line svět. Najdete v něm 5 jednoduchých rad, které vám pomohou zajistit vašim dětem bezpečnou přítomnost i budoucnost!

  • Potkáme se na Facebooku
  • Nejnovější články
  • Kategorie