Výzvy, které hýbou dětským světem

Používání sociálních sítí je v dnešní době, nejen u dětí, na denním pořádku. Instragram, Facebook, Tiktok nebo Youtube nás provázejí všude. Mohou nabízet zábavu, vyplnění volných chvil, kontakt s kamarády, ale představují i velké riziko. Jedním z rizik jsou výzvy, které po sociálních sítích kolují. Některé z nich mohou být zábavné a poučené, ale některé jsou nebezpečné a mohou vést k trvalým zdravotním následkům nebo dokonce smrti.

Někdy nám nad tím, co výzvy obsahují nebo k čemu nabádají zůstává rozum stát. Říkáme si, proč by pro boha tohle někdo dělal?! Ale je to otázkou trendů a toho, že je to zkrátka dnes IN.

Proč děti výzvy nejčastěji sledují nebo plní?

  • snaha zviditelnit se
  • být IN
  • potlačit nudu
  • napodobit své kamarády a vzory

Já osobně jsem dříve znala jen takové ty neškodné výzvy se sdílením fotek z dětství nebo vypitím piva na ex. Nejdrastičtější mi přišlo olíznutí kovu, když mrzne a následné odlepení jazyka, který ne a ne pustit. V mnoha filmech jsme to viděli a přesto to ještě spousta (nejen 🙂 ) dětí zkouší. Ale výzvy, které se šíří dnes, jsou jiné a mnohem riskantnější.

Mám pro vás několik bizarních výzev, které kolují internetem.

Blackout Challenge

Tato výzva je jedna z nejnebezpečnějších, známá například i pod názvy choking game, purple dragon, space monkey, nebo choking challenge. Aktuálně se tato výzva vrátila opět na TikTok. Blackout Challenge povzbuzuje lidi, aby se samostatně nebo vzájemně škrtili až do bezvědomí. Zároveň je upozorňuje na to, že se z bezvědomí rychle probudí. Což ale nemusí být pravda. Namísto toho toto chování může vést k mdlobám, záchvatům, poškození mozku nebo dokonce k smrti.

Do výzvy se přidává motiv “zkoušky odvahy” – prokaž že máš odvahu a zahraj si blackout challenge, což je bohužel pro děti ještě lákavější a účastníci jsou obdivováni, že výzvu dokázali splnit.

Kylie Lip Challenge

Úkolem výzvy je pomocí všech možných pomůcek dosáhnout plných rtů, jako má idol mnoha náctiletých Kylie Jenner. Většinou ke zvětšení rtů účastníci výzvy používají úzké skleničky nebo lahve. Výsledkem však často bývají napuchlé kačeří rty nebo zranění způsobená prasknutím sklenice na obličeji.

Cinnamon Challenge

Velmi populární výzva, která spadá do kategorie tzv. food challenges. Nabádá k polykání a vdechování mleté skořice (cinnamon). Výsledkem je pak často dávení a dušení se, místo skvělé zábavy.

Salt and Ice Challenge

Při této drsné a nebezpečné výzvě si účastníci nasypou na ruce sůl a potom na ně položí kostky ledu. Když se sůl a led na kůži spojí, dojde k velice bolestivé reakci a poškození a zjizvení kůže – výsledkem jsou pak puchýře, omrzliny, popáleniny.

Podle nedávného výzkumného šetření Pavly Střílkové z Centra PRVoK Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci 86 % českých dětí o různých typech internetových výzev slyšelo a 17 % se do jejich plnění zapojilo.

Jak pomoci?

V případě, že dítě tíhne k testování podobných výzev, je dobré si s ním promluvit a rozebrat jednotlivé kroky této výzvy. Můžete mu navrhnout, aby přemýšlelo o nejhorší variantě a zvážilo, jestli výsledek stojí za to. Někdy je vhodné mluvit o kamarádech a oklikou se dostat k jejich osobě, je vždy snadnější mluvit o ostatních, než o sobě. V každém případě je důležité komunikovat otevřeně a zdržet se předčasných závěrů, vždy je řešení, jak pomoci. Jedním z nich je počáteční zamezení nevhodného webového obsahu pomocí rodičovských aplikací. Více informací na toto téma si můžete přečíst v článku zde >>

Zdroje: https://www.distractify.com, https://www.e-bezpeci.cz, https://blog.linkabezpeci.cz

Jsem máma kouzelné tříleté holčičky a mimo jiné expertka na oblast přípravy dětí na možné krizové situace, a tak pomáhám rodičům zbavit se strachu o jejich děti. Zároveň děti i dospěláky hravou formou učím, jak se mohou se strašáky dnešní doby vypořádat. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Objevte 5 jednoduchých rad, jak chránit děti v kyberprostoru. Není nic snadnějšího. :)

    Toužíte být klidným rodičem on-line dítěte? Právě pro vás je tu eBook zdarma Bezpečný on-line svět. Najdete v něm 5 jednoduchých rad, které vám pomohou zajistit vašim dětem bezpečnou přítomnost i budoucnost!

  • Potkáme se na Facebooku
  • Nejnovější články
  • Kategorie